AKTUALNOŚCI

— 21 Listopad 2021 —

W dniach 17-20 listopada odbywał się w Gdańsku prestiżowy XIV Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis (patronka tego konkursu – laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i świetnie zapowiadająca się skrzypaczka – zginęła na tatrzańskim szlaku w wieku 23 lat).

 

Do konkursu zgłosiło się 35 młodych skrzypków z kilkunastu polskich szkół. Oceniani byli w dwóch grupach wiekowych – do 13 i do 18 roku życia. Wśród uczestników tegorocznej edycji znalazły się dwie uczennice naszej Szkoły – Katarzyna Kurczewska (z klasy p. Wasyla Wierbickiego) oraz Joanna Habich (z klasy p. Barbary Szałaty), którym towarzyszył na fortepianie p. Wojciech Zawiślak.
Jury w składzie: prof. Wiesław Kwaśny (Kraków) – przewodniczący, prof. Bartosz Bryła (Poznań), prof. Konstanty Andrzej Kulka (Warszawa, Gdańsk), prof. Antoni Cofalik (Katowice), mgr Katarzyna Januszajtis-Mielczarek (Gdańsk) brało pod uwagę m.in. jakość dźwięku i brzmienia, interpretację i stylowość wykonania utworów oraz osobowość artystyczną młodych skrzypków.
Miło nam poinformować, że Joasia Habich została laureatką Konkursu zdobywając II miejsce w grupie A (dyplomem za wzorowe przygotowanie laureata nagrodzono także jej pedagoga). W niedzielę odebrała nagrodę w gdańskim Ratuszu Staromiejskim, wystąpiła także na koncercie galowym.
Warto dodać, że w dotychczasowych 14 edycjach konkursu wzięło udział ponad 450 młodych skrzypków. Swoje pierwsze sukcesy odnosił na nim m.in. najsławniejszy skrzypek żagański – Jarosław Nadrzycki, którego już wkrótce będziemy gościli na specjalnym koncercie w Żagańskim Pałacu Kultury.